Єдність для України
Програма покликана забезпечити «впорядкований» процес, щоб громадяни України та їхні найближчі родичі, які перебувають за межами США, могли приїхати до Сполучених Штатів та тимчасово залишитися протягом дворічного періоду на умовах гуманітарного паролю (humanitarian parole).
Що означає програма «Єдність для України»?
Цей документ є коротким поясненням програми «Єдність для України». Програма покликана забезпечити «впорядкований» процес, щоб громадяни України та їхні найближчі родичі, які перебувають за межами США, могли приїхати до Сполучених Штатів та тимчасово залишитися протягом дворічного періоду на умовах гуманітарного паролю (humanitarian parole).
Українці, які беруть участь у «Єдність для України» (Uniting for Ukraine), повинні мати спонсора у США, який згоден надавати їм фінансову підтримку на час їхнього перебування у США.
Першим кроком у процесі «Єдність для України» є подання спонсором із США форми I-134A «Декларація про фінансову підтримку» Form I-134A, Declaration of Financial Support до Служби громадянства та імміграції США. Потім спонсор буде перевірений урядом США, щоб переконатися, що він може фінансово підтримувати людину, яку він згоден підтримувати.
На даний момент є багато невирішених питань щодо програми. Ми оновимо цей документ, коли з’явиться додаткова інформація.
Хто має право бути спонсором?
Особа, яка має законний статус у США, може подати заявку на спонсорство. До осіб, які мають законний статус, належать громадяни США, законні постійні жителі (включаючи законних тимчасових мешканців та умовно постійних жителів (lawful temporary residents and conditional permanent residents)), не іммігранти із законним статусом (особи, які отримали притулок, біженці, люди з паролем, бенефіціари, які користуються відстрочкою дії (включно з DACA) або відстрочкою примусового виїзду. Люди з заявами про надання притулку, які очікують на розгляд і не мають іншого статусу, не мають права бути спонсорами. Однак люди з дійсним гуманітарним паролем мають право бути спонсорами. Спонсор повинен пройти перевірку біографічних даних і показати, що має достатньо фінансових ресурсів, щоб підтримувати людину, яку він спонсорує, на час її перебування в Сполучених Штатах.
Який дохід повинен мати спонсор?
Сайт служби громадянства та імміграції США (USCIS) не дає відповіді на це запитання на своєму сайті, але в ході інформаційних зустрічей із зацікавленими спонсорами USCIS заявила, що посилатиметься на встановлену федеральним урядом межу бідності. Передбачається, що спонсори матимуть дохід, що перевищує межу бідності для їхнього розміру домогосподарства (українці-бенефіціари, які приїжджають до цього будинку за програмою Uniting for Ukraine, вважаються членами домогосподарства для обліку його розміру, незалежно від того чи український бенефіціар проживатиме зі спонсором.
Яку підтримку мають надавати спонсори?
Приклади видів підтримки бенефіціарів, які спонсори повинні мати на увазі при розгляді їхньої здатності виконати це зобов’язання, включають:
- Прийом бенефіціара після прибуття до США та транспортування до передбаченого житла;
- Забезпечення бенефіціара безпечним та підходящим житлом (на час перебування на умовах паролю) та предметами першої необхідності;
- При необхідності, допомога бенефіціару у заповненні необхідних документів, таких як дозвіл на працевлаштування, карта соціального забезпечення, та послуги на які вони можуть мати право;
- Забезпечення того, щоб медичні послуги та медичні потреби бенефіціара задовольнялися на час паролю;
- При необхідності, допомога бенефіціару у доступі до освіти, вивчення англійської мови, забезпечення зайнятості та зарахування дітей до школи.
Декілька прихильників можуть об’єднатися, щоб мати фінансову можливість підтримати одного чи кількох українських бенефіціарів. У цьому випадку основний прихильник повинен подати форму I-134А та включити до неї додаткові докази, що підтверджують особу та ресурси, які мають бути надані додатковими спонсорами, а також додати заяву, яка пояснює намір розділити відповідальність. Здатність цих спонсорів підтримувати українських бенефіціарів оцінюватиметься колективно.
Форма I-134А вимагає, щоб фізична особа підписала форму; організації не можуть виступати як зазначений спонсор у формі I-134А. Однак, якщо організація або інша юридична особа надає фінансові або інші послуги зазначеній особі з метою сприяння підтримки, ця інформація має бути надана як частина доказів, представлених з формою I-134А, і буде прийнята до уваги при визначенні фінансової здатності спонсора названого бенефіціара.
Форма I-134А вимагає від спонсорів надати опис конкретної підтримки, яка буде надана. Спонсори повинні описати ресурси, які вони планують використати або надати, щоб забезпечувати належну фінансову підтримку бенефіціару для покриття основних життєвих потреб, пояснити, як вони мають намір забезпечити задоволення потреб бенефіціара в житлі (зокрема, де бенефіціар буде проживати), і описати кроки як спонсор допоможе бенефіціару вивчити англійську мову, знайти роботу після отримання дозволу на роботу, записати дітей до школи та отримати доступ до інших послуг і переваг.
Форма I-134А Також просить спонсора пояснити, чому бенефіціар заслуговує на отримання паролю через термінові гуманітарні причини, або значну суспільну користь. Інформація зібрана USCIS про бенефіціара, подається до CBP для наступного етапу процесу перевірки, який проводить СBP. Розповідь, яка вводиться у відповідь на запитання про те, чому бенефіціар заслуговує на отримання паролю, допомагає USCIS надати CBP більш переконливу аргументацію, щодо того, чому бенефіціар повинен отримати гуманітарний пароль.
Де спонсори можуть дізнатися більше про процес спонсорства та ресурси, доступні спонсорам та українцям?
22 червня 2022 року сайт Welcome.us запустив першу стадію Welcome Connect – онлайн-порталу для пошуку американців, які бажають стати спонсорами для українців, та українців, які шукають спонсорів у рамках програми “Uniting For Ukraine”. Докладніше про підбір спонсорів за програмою “Uniting For Ukraine” читайте у нашій статті.
Як спонсори заповнюють форму I-134А?
Процес повністю онлайн. Спонсори повинні спочатку створити обліковий запис USCIS, а потім заповнити форму I-134А. Спонсори повинні мати напоготові наступну інформацію та документацію, коли вони починають заповнювати форму:
- Паспортні дані одержувача,
- Контактна інформація одержувача, включаючи фізичну адресу, поштову адресу, номер телефону та адресу електронної пошти. Важливо, щоб у отримувача була діюча адреса електронної пошти.
- Дохід, особи на утриманні (люди чи діти якими опікується особа) та активи бенефіціара, якщо ці активи можуть бути вивезені та використовуватимуться для підтримки бенефіціара у Сполучених Штатах.
- Документ з відділення банку із зазначенням дати відкриття рахунку, загальної суми депозиту за минулий рік та поточного балансу.
- Лист роботодавця з штампом установи із зазначенням дати та характеру роботи, сумою заробітної плати, а також того, чи посада є тимчасовою, чи постійною.
- Податкова декларація.
- Документація про активи, якщо ці активи будуть використовуватись для підтримки бенефіціара у Сполучених Штатах.
З моменту початку дії програми окремі дані свідчать про те, що USCIS затверджує заяви I-134А, навіть якщо спонсори не включають листи роботодавців, заяви банківських службовців тощо, якщо вони можуть інакше продемонструвати достатній дохід.
Хто має право бути бенефіціаром?
- Бенефіціар повинен: бути громадянином України та мати чинний український паспорт або, якщо дитина, бути вписаною в паспорт батьків.
- проживати в Україні безпосередньо перед російським вторгненням, принаймні до 11 лютого 2022 року і бути переміщеним внаслідок вторгнення. Не обов’язково, що хтось утік із України та не обов’язково, щоб вони переїхали в межах України. Якщо українець в Україні почувається в небезпеці та хоче знайти безпеку за допомогою цієї програми, уряд США заохочує його до цього.
- мати спонсора, який подав форму I-134А від їхнього імені, яка була перевірена та підтверджена USCIS як достатня необхідна інформація;
- Показати чому він заслуговує на пароль з гуманітарних міркувань або на підставі значної суспільної користі.
- пройти біографічну та біометричну перевірку особи;
- продемонструвати докази перших доз вакцин проти кору, поліомієліту та COVID-19, пройти тест на туберкульоз для всіх осіб віком від двох років і вище.
Щоб не громадяни України мали право на участь у програмі, вони мають бути найближчими родичами громадянина України, бенефіціара програми “Єдність для України”.
Близьким родичем вважається чоловік (дружина), цивільний чоловік (дружина) або дитина, яка не перебуває в шлюбі, до 21 року. Крім того, негромадяни України мають подорожувати за програмою U4U разом із членом сім’ї, який є громадянином України.
Останнім часом почастішали випадки відмови у видачі візи членам сім’ї, які не є громадянами України. Спонсору, який подає форму I-134A для сім’ї зі змішаними паспортами, рекомендується додати до заяви всі документи, що підтверджують особу, такі як копія та переклад свідоцтва про шлюб та/або свідоцтва про народження, а також вказати номери паспортів усіх членів сім’ї – українців та неукраїнців щоб USCIS мала повну інформацію про сім’ю при розгляді заяви спонсора для кожного бенефіціара.
Щоб мати право на участь у цьому процесі, діти віком до 18 років повинні прибути до США під опікою та піклуванням батьків або законних опікунів. Батько або законний опікун повинен також подорожувати за програмою U4U, а дитина та батько/опікун повинні входити в ту саму туристичну групу. Неповнолітні віком до 18 років не можуть самостійно заповнювати декларацію про щеплення після схвалення спонсора. Натомість неповнолітній повинен бути спочатку включений до групи поїздки свого батька або законного опікуна, який потім надає довідку про щеплення. Аналогічно, подружжя громадян України, які не є громадянами України, не можуть самостійно надавати довідки про вакцинацію. Натомість чоловік (дружина) громадянина України має спочатку включити його до групи поїздки, а потім надати атестацію.
Українці, які вже перебувають у США, не мають права на участь у цій програмі. Хоча влітку 2022 р. з’явилися повідомлення про те, що українці, які перебувають у США, отримують дозвіл на в’їзд, виїжджають та знову в’їжджають за U4U, робити цього не рекомендується. За минулі місяці з’явилося більше повідомлень про те, що митна та прикордонна служба США (CBP) відмовляє у в’їзді українцям, які опинилися у подібній ситуації. Спроба виїхати зі США і знову в’їхати до країни за програмою U4U є ризикованою. Крім того, адвокати повідомляють про випадки, коли громадянам України, які втекли з країни в перші дні війни і потім провели кілька місяців у третій країні, було відмовлено у в’їзді до США.
Чи можуть українці подавати на гуманітарний пароль на базі цієї програми?
Ні. Українські бенефіціари не можуть безпосередньо подати заяву на гуманітарний пароль у рамках програми «Єдність для України». Спонсор повинен спочатку заповнити та подати форму I-134А в USCIS від імені українського бенефіціара та включити інформацію про нього та контактні дані, такі як адреса електронної пошти. Якщо форму I-134А буде визнано USCIS достатньою, український бенефіціар отримує інформацію від USCIS про наступний крок у процесі отримання дозволу на в’їзд до Сполучених Штатів та гуманітарного паролю від служби CBP.
Дозвіл на в’їзд
Якщо форму I-134A спонсора підтверджено, USCIS направить українському бенефіціару електронного листа з інструкціями з налаштування онлайнового облікового запису USCIS. Бенефіціару необхідно буде підтвердити свої біографічні дані в обліковому записі USCIS та подати заяву про те, що він розуміє вимоги що до дітей віком до 18 років, а також заяву про те, що він пройшов вакцинацію. Після прибуття до США бенефіціару потрібно підтвердити, що протягом 90 днів він пройде перевірку на туберкульоз.
Що робити українцям, які не мають спонсора?
На сайті Welcome.us створена платформа з метою об’єднання українців, які змушені покинути місця проживання і хочуть приїхати в США за цією програмою, з американцями, які хочуть спонсорувати українців, але не мають відносин з громадянами України. Потенційні спонсори та бенефіціари створюють профілі на платформі. Потім бенефіціари можуть зв’язатися зі спонсорами, щоб повідомити, чи підходить спонсорство. Хоча в соціальних мережах є багато груп, які намагаються зв’язати потенційних спонсорів з українцями, ми закликаємо українців бути дуже обережними щодо спонсорства з боку незнайомих людей, якщо немає спілкування через надійного, відомого посередника.
Чи можуть українці, які отримали гуманітарний пароль за цією програмою, також отримати дозвіл на роботу?
21 листопада 2022 року, служба USCIS оголосила, що українці, які в’їхали в США за програмою U4U та отримали гуманітарний пароль, а також ті, хто та отримав пароль на південному кордоні в період з 24 лютого 2022 року по 30 вересня 2023 року, юридично мають право на працю. Вони можуть надати роботодавцям свою картку в’їзду I-94 як доказ дозволу на роботу протягом 90 днів з моменту працевлаштування. Після цього вони повинні показати роботодавцю дозвіл на роботу або необмежену картку соціального страхування, тобто картку, на якій не написано «дійсна для роботи тільки з дозволом DHS». За подачу заявки I-765 про дозвіл на роботу, ні в паперовій, ні в електронній формі оплата не стягуватиметься.